Yakıt Enjektörlerinde Periyodik Temizlik Gerekir mi?

06:39, 13 Mayıs 2019

Yakıt enjektörlerinin temizlenmesi satıcılar ve tamir atölyeleri tarafından sıkça önerilen bir servistir. Ancak, tıkanmış yakıt enjektörlerinin gözle görülür işaretleri olmadıkça (kaba rölanti, durma, düşük hızlanma veya yüksek emisyon seviyeleri gibi), gerekli olmayabilir. Bir ipucu, yakıt enjektör temizliğinin tipik olarak otomobil üreticilerinin rutin bakım programlarında listelenmemiş olmasıdır. Yakıt Enjektörlerinde Periyodik Temizlik Gerekir mi?

Pek çok dükkan, hala motora takılıyken enjektörlerden temizlik çözeltisi uygulayan hızlı / kolay bir enjektör servisi sunar. Ciddi derecede tıkanmış enjektörler için daha kapsamlı (ve pahalı) bir işlem, enjektörlerin çıkarılmasını ve bu amaç için tasarlanmış bir makinede temizlenmesini gerektirir.

Yakıt enjektörleri, birikintiler zamanla ve binlerce mil biriktiğinde tıkanır; bu gerçekleştiğinde, maksimum performans ve verimlilik sağlayan ince gaz sisi vermezler. Bu durumda, motor performansı kaybı veya daha düşük yakıt tasarrufu göreceksiniz.

Yakıt Enjektörlerinde Periyodik Temizlik


Kullandığınız benzin türü de bir faktör olabilir. Tüm benzin, yakıt sisteminde karbon birikintileri, vernik ve diğer toz oluşmasını önleyen deterjanlar içermelidir, ancak tüm markalar aynı miktarda kullanmaz. Daha düşük fiyatlı markalar genellikle yalnızca minimum değeri kullanır, ancak kaliteli markalar daha fazla deterjan kullanır ve bu nedenle bazı araç üreticileri bunları tavsiye eder.

Deterjanlara 1995'ten beri EPA tarafından ihtiyaç duyulmuştur çünkü birçok araç sahibi tıkanmış enjektörlerden ve yakıt sistemi depozitlerinden şikayetçi olmuştur. Benzin o zamandan beri sadece iyileşmekle kalmadı, aynı zamanda enjektörleri de aldılar, bu yüzden sorunlar eskisi kadar yaygın değil.

Bununla birlikte, benzinli doğrudan enjeksiyon - daha yüksek basınç altında çalışan daha karmaşık bir enjeksiyon sistemi - motorlarda yaygınlaşıyor ve bazı GDI sistemleri normal yakıt enjeksiyonundan daha fazla tıkanmaya eğilimli olduğunu kanıtladı. Bu nedenle, Hyundai, Kia ve diğerleri gibi bazı üreticilerin, düzenli olarak kaliteli bir markanın gazını kullanmıyorsanız, gaz tankınıza düzenli olarak bir yakıt sistemi temizleyici eklemelerini tavsiye etmelerinin nedeni budur.

Tezgah üzerinde yakıt sistemi parçalarını temizlemesi gereken diğer birçok benzin katkı maddesi de mevcuttur ve yakıt enjektörünün temizlenmesi gerekmeyecek şekilde işleri yeterince temiz tutmaya yardımcı olabilirler. Kaliteli bir markanın gazında bulunan ek deterjanlar aynı şeyi yapmalıdır; bu yakıt sisteminizin ihtiyaç duyduğu her şey olabilir.