Otomobil Hava Filtresi Değişimi Neden Önemli?

14:05, 11 Kasım 2019

Otomobil hava filtresi düzenli olarak kontrol edildiğinde ve değişimi yapıldığında, aracınızın performansını iyileştirir. Filtre, küçük parçacıkların motora girmesini ve potansiyel olarak yüksek hasarların ortaya çıkmasını engeller. Araç hava filtresi değiştirmenin faydaları bununla da sınırlı değildir. Sıklıkla karşılaşılan hava filtresi kaynaklı sorunları da ortadan kaldırır.

Otomobil Hava Filtresi Değişiminin Faydaları


1. Yakıt verimliliğini artırır


Tıkalı bir hava filtresini değiştirmek, aracınızın markasına ve modeline bağlı olarak verimliliği artırabilir. Hava filtresi nasıl bu kadar fark yaratabilir? Kirli veya hasarlı bir hava filtresi, aracınızın motoruna akan havanın miktarını sınırlar, bu da daha fazla çalışmasına ve dolayısıyla daha fazla yakıt kullanmasına yol açar. Bu yüzden hava akışını sınırlandırmamak önemlidir.

2. Emisyonu azaltır


Otomobil hava filtresi kirli veya hasarlı olduğunda, aracın hava-yakıt dengesini değiştirerek, motora giden hava akışını azaltır. Bu dengesizlik, bujileri kirleterek motorun ısınmasına veya boşta çalışmasına neden olabilir. Daha da önemlisi, hava-yakıt dengesizliği egzoz emisyonları üzerinde de doğrudan etkilidir ve çevre kirliliğine neden olur.

3. Motorun ömrünü uzatır


Araç hava filtresi değiştirmenin faydaları arasında en önemlisi de motorun ömrünü uzatmasıdır. Tuz tanesi kadar küçük bir parçacık bile, hasarlı araç hava filtresi içine girebilir. Sonuç olarak onarımı çok pahalı olabilecek silindirler ve pistonlar gibi iç motor parçalarına zarar verebilir. Bu yüzden araç hava filtrenizi düzenli olarak değiştirmeniz çok önemlidir. Dış havadaki kir ve kalıntıları yakalamak, yanma odasına ulaşmalarını engellemek ve maddi zarar elde etmemek için belirli aralıklarla hava filtrenizi değiştirmeli veya temizlemelisiniz.

Otomobil hava filtresi değişimi yapıldığında, aracınızın performansını iyileştirir. Araç hava filtresini değiştirmenin faydaları, hava filtresi sorunları!

En Sık Karşılaşılan Otomobil Hava Filtresi Sorunları Nelerdir?


Bir içten yanmalı motorun yakıtla karıştırılması için havaya ihtiyacı vardır. Bu hava, hava filtresi aracılığıyla gelir. Motorun gerekli oksijeni bulabilmesi için hava filtresinin buna uygun olması gerekir. Hava filtresi zamanında değiştirilmediğinde otomobillerde bazı problemler ortaya çıkar. Bunlar:

  • Egzozda koyu duman

  • Motorda sert gürültü

  • Motorun geri ateşleme yapması

  • Rölanti devrinin düşmesi

  • Yakıt israfı


Otomobil Hava Filtresi Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?


Herhangi bir hasar gördüğünde de araç hava filtresi değişimi yapılmalıdır. Ancak, aracınızın performansını korumak için, araç hava filtresi, en azından her 5.000 km'de değiştirilmelidir. Araç tozlu hava koşullarında fazla kullanılıyor ise daha sık aralıklarla hava filtresinin değişimi yapılmalıdır. Aracınızın markasına ve modeline uygun en iyi değişim planını öğrenmek için araç üreticisi tarafından sağlanan bakım planına da göz atabilirsiniz.

Yakıt Enjektörlerinde Periyodik Temizlik Gerekir mi?