Oto Koltuk Döşeme Malzemeleri Nelerdir? Hangisi Daha İdeal?

19:08, 13 Kasım 2019

Bir aracın içi, aracın dış görünümünden sonra en dikkat çekici kısımdır. Araç-oto koltuk döşeme seçimi genellikle araç sahibinin zevkine göre belirlenir. Ancak bazı malzemeler diğerlerine göre daha kullanışlı olabilmektedir. Oto koltuğu döşeme seçenekleri arasında en çok tercih edileni deri döşemelerdir. Bunlar dışında kumaş doku ve alcantara doku gibi malzemeler de sıklıkla kullanılır. 

Araç koltuğu için seçilen döşeme malzemesi, koltuğun sağlamlığına ve desteğine katkı sağlayacağı gibi, temizlik konusunda da avantajlar sunmaktadır. Peki, döşeme çeşitleri nelerdir? En kullanışlı olanı hangisidir?

Oto Koltuk Döşeme Malzemeleri


oto koltuk döşeme oto deri koltuğu döşeme araç koltuk döşeme

Deri Döşeme


Deri döşeme, oto koltuklarında en pahalı ve en gözde malzemedir. Rahat ve kullanışlıdır, kusursuz bir görünüm sunar. Doğal malzemeden yapıldığı için aşınma süresi çok daha uzundur. En kaliteli olanı sığır derisinden elde edilir. Fiyatı değişmekle birlikte birçok deri döşeme çeşidi bulunmaktadır. Standartların üstünde bir kalitede olduğu için fiyatı da yüksektir. Ancak sunduğu avantajlar diğer döşeme malzemelerine göre çok daha fazladır. Toz tutma problemi daha azdır, temizliği kolayca halledilebilir ve en önemlisi aracın görünümünü daha da lüks hale getirir.

Kumaş Doku


Kumaş doku, oto koltuk döşeme konusunda en yaygın olanıdır diyebiliriz. Sentetik ipliklerden elde edilen kumaş döşemeler, birçok renk ve desen seçeneği bulunmaktadır. Çoğu araç, kumaş döşeme ile sunulmaktadır. Özellikle sıfır araçlarda kumaş döşemeler mevcuttur. Yapısal olarak kaygan değildir ve dayanıklı malzemeden üretilir. Sıradan bir görünümde olması ve temizliğinin zor olması sebebiyle araç sahipleri tarafından tercih edilmeyebilir.

Suni Deri Doku


Oto koltuk döşeme seçeneklerinden biri de suni deri döşemelerdir. Suni deri döşemeler, gerçek deri döşemelere benzeyebilir. Farklı türde suni deri dokular bulunmaktadır. Tıpkı deri döşeme gibi dayanıklıdır, ancak fiyatı biraz daha uygundur. Deri döşemeden en önemli farkı ise daha az kaygan olmasıdır. Kumaş dokulardan suni deri dokuları ayıran en önemli özellik ise kaliteli bir görünüm sunmasıdır.

Alcantara Doku


Alcantara dokular, süet gibi görünür, tüylüdür fakat sentetik malzemelerden üretilir. Çoğunlukla, sportif araçlar alcantara döşemelere sahiptir. Görünümü kalitelidir, toz tutma problemi kumaş dokulara göre daha azdır. Alcantara döşemelerin en iyi avantajlarından biri de soğuk havada sıcak, sıcak havada ise soğuk hissiyatı vermesidir.

Hangi Oto Koltuk Döşeme Malzemesi Daha İyidir?


oto koltuk döşeme oto deri koltuğu döşeme araç koltuk döşeme

Oto koltuğu döşeme seçiminin doğru yapılması, aracın koltuklarını emniyetli kıldığı gibi, araç içi görünümü de etkilemektedir. Araç için döşeme tercihi düşünülürken, fiyat konusu dışında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. En önemlisi de döşemenin koltuk güvenliğini sağlaması, sağlam olması ve görünümde tokluk yaratmasıdır.

  • Bu konuda fiyat sizin için öncelikli bir faktör ise hem katı hem de mütevazi bir görünüm sunan kumaş döşemeleri düşünebilirsiniz. Çoğu araçta standart biçimde bulunan kumaş döşeme, araç satılmak istendiği zaman fiyat üzerinde etki etmez.

  • Önceliğiniz konfor ve şık bir görünüm ise deri döşemeleri tercih etmek iyi bir seçim olacaktır.

  • Deri döşemelere en iyi alternatif suni deri dokulardır.Motor Yağı Değişimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler