Motosiklet Bakımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

19:17, 15 Kasım 2019

Motosiklet bakımı hakkında püf noktalar ve öneriler nelerdir? Motosiklet bakımı ne sıklıkla yapılmalı? Motorun performansı, gücü ve dayanıklılığı için bakım yapmak şarttır. En önemlisi de güvenli sürüş deneyimine katkı sağlar.

Motosikletin her parçası doğru ve senkronize biçimde çalışmalıdır. Tüm aksamları temiz olmalıdır. Güvenli biçimde motosiklet kullanmak için bakımını düzenli olarak yapmak gerekir. Motosiklette bir arızanın meydana gelmesi, hem sürücünün hem de üçüncü şahısların hayatını tehlikeye sokabilir. Peki, motosiklet bakımı ne sıklıkla yapılmalı? Konu hakkında tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Motosiklet Bakımı Hakkında Öneriler ve Püf Noktalar


Motosiklet bakımı hakkında püf noktalar ve öneriler nelerdir? Motosiklet bakımı ne sıklıkla yapılmalı?

Düzenli Lastik Kontrolü


Motosiklet lastiklerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeniz önemlidir. Lastik hava basıncının üretici firmanız tarafından önerilen seviyelerde tutulduğundan emin olun. Kesik ve çizikler, lastik patlaması gibi istenmeyen durumlara sebep olabilir. Motosiklet lastiğini düzenli olarak haftada en az 1 kez kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca, tekerlik dengesi ve hizasını da kontrol etmelisiniz.

Motor Yağının Kontrolü


Motor yağı, motosikletinizin sorunsuz çalışmasını sağlar. Motor yağı seviyesini düzenli olarak kontrol edin ve daima olması gereken seviyeyi koruyun. Yağ kaçağı olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Karbon birikintilerinin varlığından dolayı motor iç kısımlarının hareketinde problem çıkabilir. Motorda kirli yağ kullanmak hem yakıt israfına yol açar hem de motorun ömrünü azaltır.

motor

Hava Filtresi


Motosiklet bakımı konusunda hava filtresinin değişimi de önemlidir. Tozlu koşullar, filtrenin kısa zamanda tıkanmasına yol açabilir. Hava filtresini temiz tuttuğunuzdan emin olun. Tavsiye edilen aralıklarla hava filtresini değiştirin.

Debriyaj Ayarı


Debriyaj, sürüş sırasında düzenli aralıklarla vites değiştirmek için kullanılır. Debriyajın doğru şekilde ayarlanması önemlidir. Motosiklet debriyajını çok fazla sıkmayın. Yanlış debriyaj ayarı yakıt tüketimini artıracaktır. Bu nedenle miktara ve ayarların doğruluğuna dikkat edin.

Motor


Motor, elbette aracınızın kalbidir. Motosikletinize düzenli şekilde bakım yapmak, motorun saat gibi çalışmasını sağlar. Böylece, yakıt faturalarınız da düşer. Motosiklet bakımı sırasında karbüratör ve vana açıklıklarını temizlerken özenli olun. Karbüratörün her zaman temiz kalması gerektiğini unutmayın. Her 1500 kilometrede bir karbüratör şamandıra haznesini ve diğer tüm parçaları temizleyin. Bujiyi de ihmal etmeyin. Bujinin temiz olduğundan ve aralığın doğru ayarlandığından emin olmalısınız. Aksi halde motorun yanması bile söz konusu.

Motosiklet bakımı hakkında püf noktalar ve öneriler nelerdir? Motosiklet bakımı ne sıklıkla yapılmalı?

Zincir Sistemi


Motosiklet zincirinin, temizlik ve ayar işleminin yanı sıra düzenli şekilde yağlanmaya ihtiyacı vardır. Zinciri yıkamak için bir parafin kullanabilirsiniz. Zincirde biriken kiri temizlemek amacıyla bir bez ve yumuşak bir fırça işinizi görebilir. Zincir bağlarında paslanma yaratacağı için bu işlem sırasında kesinlikle su kullanmayın. Kiri tamamen temizledikten sonra bir fırça ve parafin yardımıyla zinciri silin.

Zincir bağlarını ve zinciri yağlamak için motor yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca, motorunuzun zincirinin genel olarak 2-4 mm arasında serbest bir boşluğa sahip olup olmadığını da kontrol edin. Zinciri, parmaklarınızla aşağı yukarı hareket ettirerek test edin. Zincirin uygun gerginlikte olması gerekmektedir.

Yüzey Temizliği


Motosiklet temizliği ve bakımı konusunda önemli olan bir başka konu da gövde yüzeyi temizliği. Gövde yüzeyi düzenli olarak temizlenmelidir. Motosikleti temizlemeye başlamadan önce, kontak anahtarı ünitesinin, HT bobini ve susturucunun plastik tabakalar ile tamamen kaplandığından emin olun. Ayrıca, motosikletinizi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın, her zaman gölgede kalacak şekilde park edin.

motor

Akü


Akü, motosikletinizin uzun ve sorunsuz bir şekilde kullanılmasını sağlamak, aracın ömrünü uzatmak için, periyodik olarak bakıma ihtiyaç duyar. Akünün sızıntı yapıp yapmadığını kontrol edin. Motosiklet, her türlü akü sızıntısından arındırılmış olmalıdır. Motosikletin uzun süre kullanılmayacağı durumlarda ise akünün tam olarak şarj edilmesini sağlamalısınız.

Fren


Frenlerin çok sıkı ya da gevşek olması tehlikeli bir durumdur. Frenlerin her zaman sürücünün tarzı ve kullanımı oranında sıkılması tavsiye edilir. Frenlerin uygun koşullarda olması için, düzenli olarak balata kontrolünü yapmalısınız.

Ön Amortisör Yağı


Ön amortisör yağının, ön fren kullanımındaki rolü büyüktür. Bu sebeple, motosikletinizin ön amortisör yağını, en azından her yıl değiştirmelisiniz.

Oto Koltuk Döşeme Malzemeleri Nelerdir? Hangisi Daha İdeal?