Motor Yağı Değişimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

17:35, 12 Kasım 2019

Motor yağı, aracın hareket eden parçalarını yağlar. Koruyucu bir göreve sahiptir. Sızdırmazlık sağlamak, motorun aşınmasını önlemek, aşınma ve sürtünmenin önüne geçmek gibi etkilere sahiptir. Peki, araç motor yağı değişimi ne zaman yapılmalı? Motor yağ seviyesi hangi sıklıkla kontrol edilmeli?

Araç motoru farklı ısı aralıklarında çalışır. Yağ ise motorun performansını etkiler. Motor yağı zaman içinde etkisini kaybedebilir. Bu yüzden düzenli olarak kontrol edilmeli ve değişimi gerçekleştirilmelidir.

Motor Yağı Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?


Motor yağını değiştirmek için geçmişteki tecrübelere göre varsayımlarda bulunmak, doğru olmayacaktır. Artık birçok otomobil, pikap veya diğer tüm araçlar için, servislerden hatırlatma yapılmaktadır. Bu süre, aracın kat ettiği yol ve ne kadar sert sürüldüğü ile alakalıdır. Bir süre belirtecek olursak, eski araçlara her 5000 km'de, yeni araçlara ise 8000 km'de yağ değişimi yapılmalıdır.

Araç motor yağı değişimi ne zaman yapılmalı? Motor yağ seviyesi hangi sıklıkla kontrol edilmeli? Otomobil motor yağı hakkında detaylar.

Motor Yağ Seviyesi Ne Sıklıkla Kontrol Edilmeli?


Motor yağı değişimi için aracınızın yağ seviyesine dikkat etmelisiniz. Yeni otomobillerin bile düzenli olarak motor yağlarına bakılmalıdır. Motor yağı seviyesinin, en az ayda 1 defa kontrol edilmesi önerilir. En ufak sızıntıda bile tamirat işlemi gerekebilmektedir.

Yağ çubuğuna sahipseniz ve kendiniz yağ seviyesini kontrol edecekseniz, aracın düz bir zemine park edildiğinden emin olun. Motor çalışıyorsa, kaputun altında sıcak noktalar olabileceğini unutmayın. Motor kapalıyken, aracın kaputunu açın ve çubuk yardımıyla motordaki yağ seviyesini ölçümlemeye hazırlanın.

Yağ çubuğunu motordan dışarı çekin ve uçlarındaki yağ sızıntılarını silin. Ardından, seviye çubuğunu tüpüne geri yerleştirin ve sonuna kadar içeri itin. Min ve Max seviyelerine göre bir analiz yapabilirsiniz. Bu adımda motor yağı değişimi gerekli mi değil mi karar verebilirsiniz. Yağ, eğer Min seviyesinin altında ise ekleme yapmanız gerekir. Ayrıca, yağın rengine de çok dikkat edin. Kahverengi veya siyah görünümde olmalıdır. Farklı bir renk görünümü, soğutucunun motora sızdığı anlamına gelebilir. Bu da motorda dahili bir hasara işarettir.

Araç motor yağı değişimi ne zaman yapılmalı? Motor yağ seviyesi hangi sıklıkla kontrol edilmeli? Otomobil motor yağı hakkında detaylar.

Araç Motor Yağı Değişimi Ne Sıklıkla Yapılmalı?


Birçok otomobil firmasının yağ değişim aralığı 5000 km veya 6-12 aydır. Aracınızı çok fazla kullanmasanız bile, yağın taze kalmasını sağlamalısınız. Bu yüzden, en azından yılda 2 kez yağ değişiminin yapılması tavsiye edilir. Eğer bu işlem normal sürelerde yapılmazsa; yağ, motoru yeterince ısıtmaz, motordaki aşırı nem giderilemez ve bu durum da motorun ömrünü kısaltır.

Sentetik Yağın Geleneksel Yağdan Farkı Nedir?


Sentetik yağ, bozulmalara karşı daha çok dirençlidir. Yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olacak biçimde üretilmiştir. Bu nedenle daha uzun ömürlüdür. Sentetik yağ kullanımı, motorunuzun ömrünü uzatacaktır. Özellikle, çok fazla kısa devre yapan araçlarda standart yağ, nemi ve yabancı maddeleri yakacak kadar ısı yaratmayabilir.

Sentetik yağ, çamur biriktirmeye yatkın motorlara da yardımcı olabilir. Bir diğer husus ise çok soğuk veya çok sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, sentetik yağı tercih etmeniz motor verimi açısından iyi bir tercih olacaktır.

Otomobil Hava Filtresi Değişimi Neden Önemli?