Doğru Antifriz Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

07:00, 6 Mayıs 2019

Doğru antifriz seçimi, otomobilinizin refahı için çok önemlidir. Pazarda bol miktarda antifriz ürünü doluyken, arabanızın ihtiyaç duyduğu antifrizin bilinmesi çok önemlidir. Niye ya? Yanlış antifriz alımı aracınıza zarar verebilir ve araç sahibinin istemediği ek masraflarla sonuçlanabilir. Aracınız için uygun antifriz hakkında bilgi sahibi değilseniz, yardımcı ipuçlarımıza dikkat edin.

Doğru Antifriz Seçimi İçin İpuçları:  • Yıkama Frekansını Değerlendirin.

  • Antifriz seçimi yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bir şey, bir ürünün aracınızdan ne sıklıkta boşaltılması gerektiğidir. Antifrizin toksik yapısı nedeniyle, temizleme işlemi sadece uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır.


Yaygın olarak kullanılan soğutucu maddelerden biri, antifrizleri kolayca tanımlamanıza yardımcı olan hafif, yarı saydam bir yeşil boyadan oluşan İnorganik Asit Teknolojisidir (IAT). Bu özel karışım korozyona karşı koruyan fosfatlar ve silikatlar içerir. Normalde iki yıl sonra yıkanır. Antifriz söz konusu olduğunda, önemli olan rahat edeceğiniz bir bakım rutini olan bir soğutucu bulmaktır.

Üretici Talimatlarını Okuyun


Antifriz seçimi yapmanın bir başka yolu da üretici tarafından verilen talimatlara bakmaktır. Farklı araç tipleri kendi soğutucu gereksinimlerine sahiptir. Örneğin antifriz rengi gibi faktörler üreticiye göre değişir. Örneğin, IAT normalde parlak yeşil renktedir ve Fords ve Chryslers gibi araçlarda kullanılır, oysa OAT normalde Honda araçlar için yeşil, VW araçlar için pembe, GM arabalar için turuncu ve Toyota otomobiller için kırmızıdır. Ancak, HOAT antifriz normalde sarı ve turuncu renktedir.

Aracınızın El Kitabı


Ayrıca, aracınızın kullanım kılavuzuna bakarak doğru antifriz türünü de seçebilirsiniz. Bir tane yok mu? Üreticinin web sitesine yapılan bir ziyaret de işin öğrenilmesini sağlar. Size, aracınızın ihtiyaç duyduğu antifriz türleri hakkında bilgi vermenin yanı sıra, kullanıcı el kitabı, aracınıza nasıl antifriz ekleneceği konusunda da rehberlik edecektir. Örneğin, soğutma sıvınızın süresi dolduğunda arabanızı bir tamirciye götürebilir ve tüm sistemi temizletip yeni antifriz ile değiştirtebilirsiniz.

Antifrizleri Karıştırmayınız


Genel bir kural olarak, daha fazla eklerken aracınızdaki antifriz türüne bağlı kalmanız her zaman önerilir. Ayrıca, uzun ömürlü soğutucuyu normal soğutma sıvısı türü ile birleştirmek konusunda dikkatli olmalısınız. Bu iki tür antifrizi karıştırırsanız, aracınızdaki uzun ömürlü antifriz ömrünü kısaltırsınız. Sonuç? Aracınızdaki tüm antifrizi yıkamanız ve yenilemeniz gerekecektir.

Doğru Antifriz Seçimi


Doğru antifriz tipini seçmek söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Otomobilinizin ihtiyaçlarına uygun bir antifriz seçmek için zaman ayırmanız önemlidir; çünkü aracınızın daha iyi performans göstermesine yardımcı olur ve araç bakım maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlar.