Cam Suyu Yerine Normal Su Kullanımı Doğru Mudur?

20:32, 30 Nisan 2019

Cam suyu yerine normal su kullanımı doğru mudur? Normal su, su böcekleri, kuş dışkısı ve birçok leke için özel temizleme sıvısının temizleme gücüne sahip değildir. Cam suyu sıvısı, ön cam üzerinde toplanan kir ve diğer kirleri inatçı pislikleri temizlemeye yarayan bileşenler içerir.

Cam Suyu Nasıl Yapılır?


Çoğu ürün, metanol ve etilen glikol gibi diğer alkollerden yapılır. Birçoğu ayrıca, ürünün kış aylarında donmasını önlemek için metil alkolden yapılan küçük miktarlarda etanol veya antifriz içerir. Yıkayıcı sıvısındaki bileşenler, dışarıda ne kadar soğuk olursa olsun, size temiz ve iz bırakmayan bir ön cam sağlamak için birlikte çalışır.

Suyun temel faydaları, ön cam yıkama sıvısından daha ucuz ve çevre ile daha uyumlu olmasıdır. Başlıca dezavantajları, temizleme solventleri ve deterjanların eksikliği, 0 derecede donması ve ön cam yıkama sistemini aracınızdaki soğuk havalarda işe yaramaz hale getirmesidir. Bu nedenle, çok sıcak bir iklimde yaşıyor olsanız bile, ön camınızı temizleyebilme kabiliyetine sahip olmayan normal su ile bir kar fırtınasında sıkışıp kalmak istemezsiniz.

Cam Suyu Yerine Normal Su


Ön camların temizlenmesi için özel olarak formüle edilmiş akışkanlar genellikle sudan daha iyi bir temizlik işi yapar ve genellikle sıfırın altına veya 20 dereceye kadar donmayacaktır. Cam suyu ile ilgili kötü haber, tipik olarak insanlar ve hayvanlar için zehirli olan ve çevreye zarar verebilecek etanol veya metanolden yapılmış olmalarıdır.Cam suyu ayrıca genellikle otomotiv antifrizinde kullanılan toksik bir alkol olan bir etilen glikol dozu da içerir. Bu maddeler boya yüzeylerine ve araçlardaki bazı plastik ve kauçuk parçalara zarar verebilir. Ama ne olursa olsun sudan daha iyi temizleyecektir.

Sağlık ve çevresel kaygılar nedeniyle, bazı araç sahipleri toksik olmayan maddelerden kendi silici sıvılarını üretmeye başvurmaktadırlar. Ancak bazı insanlar, ön camları toksik sıvı kullanmadan temizlemek için beyaz sirke ve damıtılmış su gibi bileşenler kullanır.

Özellikle kış aylarında, Cam suyu olmadan araba kullanmak tehlikeli olabilir. Kar, buz ve yol tuzu hızlı bir şekilde ön camın görünmesini imkansız hale getirebilir ve kış koşulları için tasarlanmış yüksek etkili silecek sıvısıyla sık sık yıkama yapmak, pisliği temizlemenin tek yoludur, böylece nereye gittiğinizi görebilirsiniz.

Antifriz Nedir? Neden Antifriz Kullanırız?