Antifriz Nedir? Neden Antifriz Kullanırız?

20:27, 30 Nisan 2019

Antifriz nedir? Neden antifriz kullanırız? Aracınız veya kamyonunuz, bileşenlerinde aşınma ve yıpranmayı azaltmak, motor ömrünü uzatmak ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için periyodik bakım gerektirir. Motorunuzun bileşenlerinin her biri, çalışmasında önemli ve hayati bir rol oynar. Antifrizin amacını ve motorun çalışmasında oynadığı önemli rolü inceleyelim.

Antifriz Nedir?


Antifriz damıtılmış su ve alkol karışımıdır. Soğutucu olarak da adlandırılan birincil işlevi, çalışan bir motor tarafından üretilen aşırı ısıyı emmektir. Soğutma sıvısı, motor bloğuna ve bileşenlerine, radyatöre tutturulmuş bir hazne vasıtasıyla sokulur. Radyatör, hava girişini en üst düzeye çıkarmak için, ızgaranın hemen arkasına, aracın ön kısmına yapıştırılmıştır. Hava, radyatördeki kanatçıklardan geçerken, dolaşımdaki soğutucuyu soğutur.

  • Isıyı emme

  • Donma koruması

  • Soğutucu ve Elektroliz


Isıyı Emme


Bir yakıt yakıcı motor tarafından üretilen enerjinin yarısından fazlası ısıya dönüştürülür. Isının bir kısmı motorun egzoz sisteminden dışarı atılırken, kontrol edilmezse büyük zarar vereceği motor bloğunda bir çok şey kalır. Soğutma sıvısının devreye girdiği yer burasıdır. Sıvı, motor bloğundan geçerken, motor sıcaklığını kontrol etmeye yardımcı olmak için aşırı ısıyı emer. Soğutma sıvısı olmadan, motorunuz tolerans seviyelerinin ötesinde sıcaklıklara ulaşır ve bu da pahalı bir motor revizyonuna neden olur.

Donma Koruması


Birçok insan ülkenin kış aylarında donma sıcaklığına maruz kalan bölgelerinde yaşamaktadır. Antifriz donmaya karşı dayanıklıdır. Örneğin, motorlarınız için soğutma suyu olarak sade su kullandıysanız, sıcaklık donma derecesinin altına düştüğünde, motorunuzda ve bileşenlerinde ciddi hasarlar yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni suyun donmasıyla genişlemesidir. Genişlemeden kaynaklanan yüksek basınç, motor bloğunuzu, silindir başlıklarını ve diğer motor bileşenlerini kırabilir.

Soğutucu ve Elektroliz


Soğutucu sıvınız yaşlandıkça, elektrolize ve asidik bir yapıya kavuşmaktan kurtulabilir. Soğutucuyu ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiği konusunda soğutucu üreticisinin önerilerine bakın.

Neden Antifriz Kullanırız?


Aracınıza kaliteli bir motor soğutma suyu yani antifriz, eklemenin faydaları maliyetlerinden çok daha ağır basar.

  • Soğutucu sisteminin kışın aşırı sıcaklıklarda donmasını önler.

  • Soğutucu sistemin yaz aylarında kaynama sıcaklıklarına ulaşmasını önler.

  • Soğutma sıvısı sisteminde paslanmayı ve paslanmayı azaltmaya yardımcı olur.

  • Soğutma sisteminin kauçuk ve plastik bileşenlerinin ömrünü uzatır.

  • Motor bileşenlerini aşındıran ve maliyetli onarımlara neden olabilecek elektrolizin azaltılmasına yardımcı olur.


Antifriz Bakımı


Antifriz suyunu ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiği konusunda daima üreticinin yönergelerine bakmalısınız, ancak çoğu profesyonel, soğutma sisteminin her 5.000 kilometrede bir temizlenmesi ve değiştirilmesi gerektiği konusunda hem fikirdir.

Antifriz Uyarıları


Antifriz aşırı derecede zehirlidir. Soğutma suyunu, çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği, güvenli bir yerde saklamanız gerekir. Kullanılmış antifrizi, çevre dostu bir şekilde atın. İstenmeyen soğutucunun güvenli kullanımı ve imhası için üreticilerin uyarı etiketine bakın.