Antifriz Neden Renklidir?

20:30, 30 Nisan 2019

Antifriz neden renklidir? Antifrizin farklı renklerde ortaya çıkmasının tarihsel nedenleri vardır. Bugünlerde farklı markalar soğutma suyu için farklı renkler kullanıyor ve bu da size aracınızdakiler hakkında çok fazla bir şey ifade etmiyor.

Hiç pembe, turuncu, mavi ve yeşil motor soğutma suyunun birbirinden ne kadar farklı olduğunu merak ettiniz mi? Belki bir araba satın aldınız, soğutma antifriz haznesini ilk kez kontrol ettiniz ve son arabanızdan farklı olduğunu fark ettiniz.
Motor soğutma sıvısının rengi, güzel görünmesi için orada değil. Farklı renkler olmasının tarihsel nedenleri var ve farklı markalar da farklı renkler kullanıyor, ancak bugünlerde bu kullanım geçmişteki gibi değil.

Bununla birlikte, doğru sıvıyı arabanıza koyduğunuzdan emin olmanız önemlidir, bu yüzden burada farklılıklar konusunda biraz bilgi veriyoruz ve ayrıca hangi tür antifriz kullanacağınız konusunda kafanız karıştığında bir çözüm sunuyoruz. Antifrizi değiştirmeniz veya doldurmanız için kolay ve basit hale getiriyoruz.

Antifriz Neden Renklidir?


Günümüzde, antifrizin rengi, korozyonu önlemek için kullanılan kimyasalların cinsine göre belirlenir; bu rengi kullanan antifriz türü hakkında çok fazla şey söyleyebileceğiniz anlamına gelir. İnorganik Katkı Teknolojisi (IAT) kullanan daha eski soğutma sıvıları, genellikle mavi veya yeşil renktedir. Bu tip soğutucularda normalde her iki yılda bir veya her 20.000 kilometre de bir bunları değiştirmeniz gerekecektir.

Daha sonra, kimyasal yapısı soğutma sistemleri için daha iyi koruma sağlayan ve soğutucunun ömrünü uzatan Organik Asit Teknolojisi (OAT) soğutucuları geldi. Bu “Uzun Ömürlü Soğutma Sıvıları” (ELC) genellikle turuncu renktedir ve beş yıl veya 100.000 mil değişim aralığı sunar. IAT ve OAT kimyasallarının karışımı olabilirler ve bu nedenle “Melezler” olarak adlandırıldılar.

Özel kimyasal yapısına dayanan Spectre kırmızı antifriz gibi daha yeni soğutma sıvıları, üstün korozyon koruması sayesinde şimdi 10 yıl veya 75.000 km değişim aralığı sunuyor.

Bu günlerde, soğutucu üreticisinin belirli bir renk kullanması için gerçek bir neden yoktur, bu nedenle üretici aksini söylemedikçe renklerin bir anlamı yoktur. Her renk antifrizi her otomobilde kullanabilirsiniz.

Antifriz Nedir? Neden Antifriz Kullanırız?