7 Maddede Oto Kaporta Tamiri

19:47, 24 Kasım 2019

Basit tamiratlar için aracınızı tamirhaneye götürmek maddi açıdan sizi zarara uğratabilir. Kendiniz de oto temel kaporta onarımı gerçekleştirebilirsiniz. Böylece, hem maddi olarak hem de zaman açısından tasarruf edersiniz. Başlangıç için araç kaporta tamir malzemeleri hazırlamanız yeterli olacaktır. Oto kaporta tamiri hakkında önemli ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz. İşte, 7 maddede araç kaporta tamiri hakkında bilmeniz gerekenler!

Oto Kaporta Tamiri Hakkında İpuçları


Oto kaporta onarımı, oto kaporta tamiri, araç kaporta tamiri ve araç kaporta tamiri için gereken malzemeler hakkında tüm ayrıntılar.

Araç temel kaporta tamiri işlemine başlamadan önce, her işlem adımı için uygun malzemeleri hazırladığınızdan emin olmalısınız. Sonrasında aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

1. Ön cam silecek lastiklerini değiştirin


Oto kaporta tamiri için ilk işlem; silecek lastiklerini değiştirmek. Yağmurlu havalarda aşınmış silecekleri kullanmak görüşünüzü engelleyebilir. Önlem almak adına, sadece iki dakikada cam sileceklerinizin lastiklerini değiştirebilirsiniz. Beklenmeyen durumlar için her zaman bagajda fazladan silecek lastiği bulundurmanızı öneririz.

2. Yağ değişimlerini gerçekleştirin


Motor yağının ortalama her 90 günde bir değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Motor yağını değiştirmek için en fazla 30 dakikanızı alacaktır. Uygun malzemeleri edindikten sonra kolayca yağ değişimi yapabilirsiniz.

Oto kaporta onarımı, oto kaporta tamiri, araç kaporta tamiri ve araç kaporta tamiri için gereken malzemeler hakkında tüm ayrıntılar.

3. Filtre değişimi


Oto kaporta onarımı için üçüncü adımda filtrelerin değişimi yer alıyor. Filtrelere toz, kir ve döküntülerin yerleşmesi, aracınıza büyük zarar verebilir. Bu durum, aracın performansını etkileyeceği gibi, maddi hasarlara da neden olabilir. Bu yüzden tüm filtrelerin düzenli şekilde değiştirilmesi gerekir.

Hava, yakıt, yağ ve kabin filtrelerini yenilemeniz, oto kaporta tamiri adımlarından biridir. Her filtrenin nerede olduğuna ve bu filtrelerin amaçlarına, araç kılavuzundan bakabilirsiniz.

4. Sıvı değişimi


Araç bakımının en önemli maddelerinden biri de sıvıları düzenli şekilde değiştirmek. Otomobilinizin performansı için gerekli 6 sıvı var. Bunlar:

  • Fren hidroliği

  • Soğutma sıvısı

  • Motor yağı

  • Hidrolik direksiyon sıvısı

  • Şanzıman yağı

  • Silecek sıvısı


Motor yağınız dışında, bu sıvıların çoğunun sık aralıklarla değiştirilmesine gerek bulunmaz. Ancak tüm bunların seviyelerini kontrol etmeniz önemlidir. Seviye kontrolü, aracınızın sorunsuz çalışmasına katkı sağlar. Sıvı seviyeleri hızlı şekilde düşüyor ise bu durum, bir yerde sızıntı olduğu anlamına gelir.

otomotiv

5. Fren balatalarını değiştirin


Fren balatalarını değiştirmek zor gibi görünebilir ama püf noktaları bildikten sonra pratik şekilde bu işlemi halledebilirsiniz. Bunun için Oto Fren Balatası Değişimi adlı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

6. Aşınan lastikleri yenileyin


Oto kaporta tamiri adımlarından biri de aşınan lastiklerin değişimidir. Hava basıncı azalan veya daha önce onarılmış lastikler, keskin bir cisimle (özellikle cam) karşılaştığında patlayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için lastiklerinize bakım yapmalı veya değiştirmelisiniz. Lastiklerinizi nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız; lastik tamiri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

otomotiv

7. Yanmış ampulleri değiştirin


Oto temel kaporta tamiri yazımızda son adım ise yanmış ve hasarlı ampulleri değiştirmek. Far, stop, fren veya tavan lambası patlamış ise bunları değiştirmelisiniz. Far lambasını değiştirmek dışında diğer tüm lamba değişimleri birkaç dakikanızı alacaktır.

İşte araç kaporta tamiri yapmak bu kadar kolay!

Oto Detaylı İç Temizlik Nasıl Yapılır?